5 sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej!

Zdarza się tak, że chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na określoną kwotę, lecz nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska. Na szczęście na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, dzięki którym możemy ją skutecznie zwiększyć. Dlaczego warto to zrobić? To właśnie od niej będzie zależała decyzja o przyznaniu kredytu przez bank. W tym artykule znajdziesz 5 sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej. 

Zdolność kredytowa – od czego zależy?

Zdolność kredytowa to innymi słowy zdolność do terminowej spłaty zadłużenia. Bank badając naszą zdolność, ogranicza swoje ryzyko utraty pożyczonego kapitału i sprawdza czy będziemy zdolni regularnie spłacać zadłużenie.

Warto wiedzieć, że każdy bank ma swoje zasady, którymi kieruje się przy ocenianiu zdolności kredytowej, dlatego w różnych instytucjach może ona wyglądać inaczej. Jest jednak kilka uniwersalnych czynników, wpływających na zdolność kredytową klienta, takich jak:

  • wysokość miesięcznych wydatków,
  • wysokość, regularność i źródło uzyskiwanych dochodów,
  • wysokość aktualnego zadłużenia,
  • okres spłaty kredytu, 
  • rodzaj rat, 
  • wysokość wkładu własnego, 
  • wiek kredytobiorcy, 
  • stan cywilny kredytobiorcy, 
  • liczba osób w gospodarstwie domowym, 
  • historia kredytowa.

Każdy z nich może w znacznym stopniu podwyższyć lub obniżyć naszą zdolność kredytową. Samodzielne ustalenie jej wysokości jest jednak trudne, dlatego warto w tym celu skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jaką nieruchomość nas stać, a także będziemy mieć pewność, że nasz wniosek nie zostanie odrzucony ze względu na zbyt wysoką kwotę. 

Zdolność kredytowa – sposoby na jej zwiększenie

Okazało się, że Twoja zdolność kredytowa nie jest najlepsza? Bez obaw! Istnieje wiele różnych sposobów na jej poprawę. 

Przede wszystkim, aby zaciągnąć kredyt, musimy mieć stałą pracę i odpowiedniej wielkości wynagrodzenie. Warto też pozbyć się długów. Spełniasz te warunki, ale wciąż Twoja zdolność kredytowa jest zbyt mała? Spróbuj zastosować 5 skutecznych sposobów na jej zwiększenie. Dzięki nim będziesz w stanie zaciągnąć kredyt na wyższą kwotę, a także zmniejszysz szansę, że wniosek zostanie odrzucony przez bank.

Sposób 1. Sprawdź swoją historię kredytową w BIK

Bank zawsze sprawdza naszą historię kredytową w BIK. To właśnie od niej zależy, czy jesteśmy wiarygodnym kredytobiorcą w jego oczach. Im więcej punktów posiadamy w BIK, tym lepiej. Oznacza to większą szansę na otrzymanie kredytu. Warto sprawdzić naszą historię w raporcie BIK, jeszcze przed wnioskowaniem o kredyt i upewnić się, czy wszystkie zawarte w nim informacje są prawidłowe i aktualne. 

Jeżeli posiadamy tam jakieś negatywne informacje, to warto poczekać, aż wygasną. Pamiętaj, że jednak, że wpisy w BIK są przechowywane aż przez 5 lat. Dopiero po tym okresie nasza zdolność kredytowa będzie wyższa i będziemy mogli wnioskować o kredyt. 

Nie masz historii kredytowej w BIK? To też obniża Twoją zdolność kredytową, ponieważ jesteś anonimowym kredytobiorcą dla banku. W takim przypadku warto jest zaciągnąć kredyt na niewielką kwotę i terminowo go spłacać, aby zbudować pozytywną historię kredytową. Warto zaznaczyć, że historię kredytową budujemy nawet, wtedy gdy decydujemy się na zakupy na raty. Pamiętajmy tylko, że opóźnienie ponad 30 dni w spłacie kredytu ratalnego spowoduje, że w BIK pojawi się negatywny wpis na nasz temat.

Sposób 2. Zwróć uwagę na parametry kredytu hipotecznego 

Parametry kredytu również wpływają na naszą zdolność kredytową. Dlatego, jeżeli chcemy ją zwiększyć, musimy wybrać odpowiednie raty, wysokość wkładu własnego oraz okres kredytowania. 

W przypadku wkładu własnego najlepszym rozwiązaniem jest zdecydować się na jak najwyższą jego wysokość. Dzięki temu bank lepiej oceni naszą zdolność kredytową, a dodatkowo będziemy mieli szansę negocjowania lepszych warunków kredytu hipotecznego. Jeżeli jeszcze nie posiadamy wysokiego wkładu własnego, może lepiej będzie poczekać i uzbierać odpowiednią sumę pieniędzy. 

Jakie raty kredytu zwiększą naszą zdolność kredytową? Tu zdecydowanie najlepszym pomysłem będą raty równe. Na początku spłaty rat równych, ich wysokość jest znacznie niższa od rat malejących. Jednak warto zaznaczyć, że choć raty równe zwiększą naszą zdolność kredytową to równocześnie podwyższą koszty kredytu.

Na jaki okres kredytowania się zdecydować? Im krótszy okres kredytowania, tym wyższa rata i mniejszy koszt kredytu, ale coraz mniejsza zdolność kredytowa. Chcąc zwiększyć swoją zdolność, warto przemyśleć dłuższy okres kredytowania. 

Sposób 3. Zredukuj swoje comiesięczne wydatki

Bank po odliczeniu od dochodu netto naszych stałych wydatków i wszystkich zobowiązań, sprawdza, czy wystarczy nam na spłatę raty kredytu. W związku z tym, aby zwiększyć zdolność kredytową, należy zredukować nasze comiesięczne wydatki – im będą mniejsze, tym lepiej. Ponadto, warto rozważnie korzystać ze swoich środków i przelewać ich nadwyżki np. na konto oszczędnościowe. Będzie to dowód na to, że potrafimy racjonalnie zarządzać swoim budżetem.

Sposób 4. Pozbądź się zbędnych produktów bankowych

Chcąc zwiększyć naszą zdolność kredytową, musimy zrezygnować z kart kredytowych i limitów w rachunku. Naszą zdolność kredytową obniżają nawet takie produkty, z których nie korzystamy. Bank bierze pod uwagę to, że jeżeli posiadamy takie rozwiązania, to w każdej chwili możemy z nich skorzystać. 

Jeżeli jesteśmy w trakcie spłaty pożyczki, to należy poczekać z wnioskiem o kredyt aż do momentu jej spłaty. Dzięki temu zbudujemy sobie pozytywną historię kredytową, a także pozbędziemy się zobowiązań obciążających nasz budżet. 

Sposób 5. Rozważ złożenie wniosku kredytowego ze współkredytobiorcą

Twoja zdolność wciąż jest za niska? Weź pod uwagę współkredytobiorcę. Może być nim zarówno życiowy partner, jak i rodzice, dziadkowie czy przyjaciele. W jakim stopniu taka osoba poprawi nam zdolność? To w zależy od wysokości jej dochodów i zobowiązań. Czasem może się okazać, że starając się o kredyt, jako singel będziemy mieli wyższą zdolność kredytową, niż starając się o niego z życiowym partnerem. Może być to spowodowane tym, że nasz partner osiąga znacznie mniejsze dochody od naszych. Warto zatem sprawdzić różne scenariusze. 

Podsumowując, zdolność kredytowa to ważny aspekt, o który warto zadbać i zwiększać go w miarę naszych możliwości. Pozwoli nam to wnioskować o kredyt na wyższą kwotę, a także zmniejszy ryzyko odrzucenia wniosku. Istnieje kilka skutecznych sposobów na poprawę swojej zdolności kredytowej. Stałe dochody, obniżenie wydatków oraz brak kredytów i innych produktów dłużnych może w znacznym stopniu mogą ją zwiększyć.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*