Czym są Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

Ostatnio surfując po internecie natknąłem się na ciekawe informacje odnośnie rządowych planów. O tym, że MdM się niedługo skończy słychać z każdej strony. Codziennie bombardowani wręcz byliśmy informacjami, że niedługo zabraknie środków na dopłaty. Im więcej było takich głosów, tym szybciej pieniądze znikały (co nie tylko ja zauważyłem). Zgodnie z przewidywaniami w 2018 roku może ich starczyć na niecały miesiąc.

Nawet wśród moich znajomych zauważyłem ogromne poruszenie i mobilizację w załatwianiu formalności. Tylko czy osoby, które nie załapią się na program MdM mają jeszcze jakiekolwiek szanse na pomoc w zakupie nieruchomości? Otóż mają, tylko w innej formie. Rząd jako kontynuację polityki mieszkaniowej planuje wprowadzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Pokrótce postaram się przedstawić na czym program ma polegać. Co prawda ustawa trafi pod obrady w połowie tego roku, jednak już teraz znane są wstępne założenia.

IKM- co to takiego?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe są kolejnym pomysłem na poprawienie sytuacji lokalowej w Polsce. Tym razem nagrodzone zostaną osoby systematycznie oszczędzające na cele mieszkaniowe. W ramach programu w bankach lub SKOK-ach będzie można zakładać specjalne konta i na nich odkładać środki. Nie brzmi zbyt kusząco? Tylko dlatego, że nie wspomniałem jeszcze o profitach z nich płynących. Każde takie konto zostanie oprocentowane, co stanowić ma dodatkowy zysk. Ponadto zgromadzone środki zwolnione zostaną z 19% podatku Belki (ale tylko do pewnej wysokości). Takie warunki dostępne będą dla wszystkich. Dodatkowo osoby spełniające kryteria rodzinne i dochodowe otrzymają dopłaty od państwa.

Kto będzie mógł założyć IKM?

Ogromnym plusem IKM ma być ich powszechna dostępność. Każda osoba decydująca się na oszczędzanie będzie mogła założyć jedno takie konto. Rząd nie wspomina o ograniczeniach wiekowych lub dochodowych. Jak już pisałem nagradzana będzie systematyczność. Wysokość wpłat nie ma tu znaczenia.

Na co będzie można przeznaczyć uzyskane z IKM środki?

Zaoszczędzone środki w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych będzie można przeznaczyć na budowę lub kupno domu, kupno mieszkania, działki budowlanej, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej, wkład własny w TBS, remont i wykończenie nieruchomości. Jak widać zakres jest szeroki. W przeciwieństwie do MdM nie ogranicza nas powierzchnia mieszkań czy cena metra kwadratowego.

Jakie warunki będzie trzeba spełnić, aby skorzystać z programu IKM?

Głównym warunkiem do skorzystania z profitów, jakie daje Indywidualne Konto Mieszkaniowe jest konieczność oszczędzania przez co najmniej 5 lat. Jeśli wypłacimy środki szybciej, stracimy prawo do dodatków i zwolnień.

Kiedy będzie można zakładać IKM?

Ustawa trafi pod obrady w połowie tego roku. Pierwsze konta będzie można najprawdopodobniej zakładać od 2018 roku. Środki przeznaczone na IKM odblokowane zostaną po zakończeniu Mieszkania dla Młodych, gdyż mają pochodzić z rezerwy budżetowej przeznaczonej właśnie na MdM. Postaram się na bieżąco informować o wszystkich najnowszych informacjach. Być może program okaże się hitem i powtórzy sukces swojego poprzednika.

Nie martwcie się zatem, jeżeli MdM jest dla Was nieosiągalny. Być może Indywidualne Konta Mieszkaniowe okażą się jego lepszą wersją.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*