Ile pieniędzy będzie w IKM?

Ustawa o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych ma trafić pod obrady w połowie 2017 roku. Rząd już zapowiedział, że środki na dotacje w ramach programu zostaną odblokowane po zakończeniu Mieszkania dla Młodych. IKM ma być finansowane z zablokowanej obecnie rezerwy z budżetu. Same konta będzie można najprawdopodobniej otwierać już na początku 2018 roku. Rząd konsekwentnie realizuje politykę wspierającą poprawę warunków mieszkaniowych Polaków. Dzięki temu sytuacja mieszkaniowa niejednej osoby z pewnością się poprawi.

Wysokość środków w poszczególnych latach działania programu IKM

Biorąc pod uwagę szeroki zakres podmiotów, jaki objąć może program, środki nie mogą być za niskie. Według deklaracji w pierwszym roku, czyli 2019 zostanie zarezerwowanych 200 mln zł. Z czasem pula ma się powiększać. Co roku planowany jest wzrost o kolejne 200 mln. Tak aby w 2023 roku osiągnąć pułap 1 mld zł. W sumie wstępnie rozdysponowano kwotę 3 mld zł. Uściślając w roku 2020 będzie to 400 mln zł, w 2021- 600 mln zł, w 2022- 800 mln zł. Wysokość dopłat dla uprawnionych osób nie jest jeszcze znana. Nie wiadomo też do końca kto będzie mógł z nich skorzystać. Program pozostawia więc jeszcze wiele tajemnic. Dopóki nie zakończą się prace nad ustawą możemy tylko spekulować.

Wysokość środków przeznaczonych na Indywidualne Konta Mieszkaniowe robi wrażenie. Docelowo 3 mld zł zostanie przeznaczonych na realizację programu. To kwota wyższa niż ta przeznaczona na Mieszkanie dla Młodych. Do dopłat uprawnione mają zostać osoby spełniające określone kryteria. Rząd wspomina, że wysokość profitów może zależeć od różnych czynników, między innymi ilości wychowywanych dzieci. Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają wspomóc przede wszystkim osoby młode kupujące pierwszą nieruchomość, rodziny z dziećmi oraz osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

Oprocentowanie IKM

Poza dopłatami od rządu wszyscy beneficjenci otrzymają odsetki od oszczędności. Każdy bank przystępujący do programu oprocentuje takie konto. Najprawdopodobniej instytucje finansowe same określą jego wysokość. Dlatego niezwykle ważne będzie rozeznanie się w poszczególnych ofertach i wybór tej najkorzystniejszej. Poza tym jeżeli warunki proponowane przez bank lub SKOK się zmienią, posiadacz IKM będzie mógł przenieść oszczędności.

Dodatkowy bonus Indywidualnych Kont Mieszkaniowych

Oprócz wymienionych powyżej profitów z posiadanych kont, dodatkową korzyścią jest zwolnienie z opłacania podatku Belki. Brak wpływów w tej postaci spowoduje niewątpliwie uszczuplenie środków wpływających do budżetu. Jak widać ilość pieniędzy przeznaczonych na realizację programu jest znacząca. Jedynym mankamentem dla jego uczestników może być warunek oszczędzania przez co najmniej 5 lat. Postaram się na bieżąco obserwować rozwój IKM i informować moich Czytelników. W końcu sam program jest bardzo dobrą opcją dla wszystkich marzących o swoim własnym mieszkaniu lub wykończeniu nieruchomości. Zobaczymy jak rozplanowane zostaną środki i kto zyska najwięcej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*