Jak znaleźć najlepszą lokatę?

Ilość dostępnych lokat może przyprawić klientów o zawrót głowy. Znalezienie najlepszej wśród nich nie jest łatwe i wymaga zapoznania się z wieloma ofertami. Produkty banków różnią się od siebie pod względem oprocentowania, okresu na jakim depozyty są zakładane oraz sposobu przekazywania odsetek. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na profity uzyskane z lokaty.

Najlepsza lokata- czyli jaka?

Najlepsza lokata powinna być przede wszystkim wysokooprocentowana. Jednak to nie wszystko. Ważny jest również okres naliczania odsetek oraz ich kapitalizacja, która polega na dopisywaniu odsetek do kapitału początkowego. Gdy wybieramy lokatę, musimy mieć świadomość tego, na jaki okres jesteśmy w stanie zamrozić środki. Najlepiej zostawić sobie poduszkę bezpieczeństwa w postaci gotówki na nieprzewidziane wydatki, tak żeby w razie konieczności nie trzeba było zrywać umowy depozytu. Istotna jest również minimalna kwota potrzebna do założenia lokaty oraz jego maksymalna wysokość, która może ograniczyć profity. Często klient może otworzyć tylko jeden depozyt na preferencyjnych warunkach.

Założenie lokaty nie powinno wymagać również skorzystania z dodatkowych produktów banku, z reguły występuje konieczność otwarcia konta osobistego. Jeśli jest ono darmowe, to taki wymóg nie będzie zbyt uciążliwy, gorzej jeśli będziemy musieli pokryć koszty związane z jego prowadzeniem. W skrajnych przypadkach może bowiem okazać się, iż opłaty przewyższą zyski z lokaty.

Jak szukać najlepszej lokaty?

Oferty banków są bardzo zróżnicowane. Można znaleźć wśród nich wiele „perełek”. Jednak wybór tej najlepszej wymaga przejrzenia ofert poszczególnych instytucji finansowych. Dużym udogodnieniem będzie z pewnością skorzystanie z rankingu lokat. Dzięki niemu w jednym miejscu i bardzo szybko można poznać oferty banków, a nawet założyć lokatę online. W przeciwnym wypadku konieczne będzie przejrzenie produktów wielu banków i poświęcenie znacznej ilości czasu.

Czy opłaca się oszczędzać na lokatach?

Przeciwnicy lokat argumentują ich nieopłacalność wysokością inflacji, która z reguły przewyższa oprocentowanie depozytów. Jednak z drugiej strony lokaty są bardzo bezpieczną formą pomnażania oszczędności. Środki do wysokości równowartości 100 000 euro są objęte gwarancją BFG. Oznacza to, iż w przypadku upadłości banku, odzyskamy wszystkie zainwestowane środki. Z kolei pozostawienie oszczędności na zwykłym koncie osobistym nie generuje profitów w postaci odsetek. Dlatego lokata będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*