Jakie mieszkania będą dostępne w programie Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus to obok programu Rodzina 500+ najważniejszy projekt obecnej ekipy rządzącej. Ma sprawić, że w Polsce rocznie będzie się budowało ok. 300 tys. mieszkań rocznie. Pojawiają się tutaj oskarżenia, że budowane nieruchomości będą niefunkcjonalne i słabo urządzone. Zobaczmy, jak mieszkania mogą wyglądać w rzeczywistości.

Konkurs rozstrzygnie

Działania Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa mogą tutaj zaskakiwać, ale wyłącznie pozytywnie. Rozpisany został ogólnopolski konkurs skierowany do architektów na modelowe mieszkanie w ramach programu Mieszkanie Plus. Założeniami jego operatora Banku Gospodarstwa Krajowego są niskie koszty budowy, poniżej 2 tys. zł za metr kwadratowy oraz przyjazność nowopowstających osiedli dla lokalnej społeczności i rodzin.
Łączna pula 180 tys. zł nagrody przyciągnąć może zdolnych inżynierów, którzy poradzą sobie z ograniczeniem czasochłonności prac przy wykorzystaniu np. częściowej lub pełnej prefabrykacji, usprawniając w ten sposób stawianie mieszkań na gruntach państwowych.

Właśnie z powodu lokalizacji ceny wynajmu mają oscylować w granicach 10-20 zł lub 12-24 zł, jeśli wynajmujący zdecyduje się na wykup lokum, który będzie mógł przejąć po ok. 25 latach. Takie ceny mają zostać osiągnięte dzięki położeniu mieszkań na terenach samorządów i spółek Skarbu Państwa.

Drugim czynnikiem będzie tani sposób budowy przy użyciu wspomnianych prefabrykatów. Osiedla będą budowane bez podziemnych garaży i tarasów.
Pierwsze modelowe mieszkania powstaną w Katowicach. Dzięki konkursowej metodzie wyłaniania projektów osiedla cechować będzie z dużym prawdopodobieństwem nie tylko funkcjonalna i estetyczna przestrzeń. Będą też wpisywały się w charakter urbanistyczny miasta.

Co w budynkach i co obok nich?

Lokale mają być dostępne w wariantach 2,3 i 4-pokojowych. Powstanie pełna infrastruktura wodociągowa, sanitarna i deszczowa. Mieszkania nie będą, co prawda, oddane pod klucz, co byłoby niemożliwe przy tak niskich cenach, ale nieprawdą są twierdzenia, że będzie do nich kiepski dojazd. W planach operatora programu jest współpraca z podmiotami, dzięki którym w okolicy powstaną drogi dojazdowe, ale i miejsca służące na co dzień mieszkańcom, jak sklepy czy przedszkola.

Powstanie w ten sposób otoczenie sprzyjające rodzinom z dziećmi, bo to one i osoby o niskich dochodach najbardziej skorzystają na programie. Mieszkanie Plus, inaczej niż wcześniejsze programy, jest skierowane do szerokiej grupy odbiorców. Beneficjentami będą mogli zostać także single.

Oszczędzanie na IKM

Pomagać im, ale i tym, których nie interesuje tani najem z możliwością wykupu, mogą Indywidualne Konta Mieszkaniowe, na których oszczędności na cele mieszkaniowe będą nagradzane po 5 latach rządową premią, pozbawioną 19% podatku od zysków kapitałowych.
Ich powszechny charakter i korzyści z nich wynikające przybliża dokładnie serwis http://ikm.org.pl/, poświęcony subkontom mieszkaniowym bez minimalnego progu oszczędzania i nieograniczonych dochodem.

Dodatkowe środki pomogą częściej przeprowadzać chociażby remont, przez co raz wybudowane mieszkanie będzie mogło być co jakiś czas modernizowane. Między innymi z tego powodu Mieszkanie Plus może posłużyć Polakom na długie lata, wpływając na wysokie ceny najmu i polepszający się standard nowych a także starych mieszkań.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*