Konto oszczędnościowe czy lokata- co wybrać?

Najpopularniejsze produkty bankowe, na których klienci mogą pomnażać swoje oszczędności to lokaty i konta bankowe. Oba z nich mają swoje wady i zalety. Oferty lokat i kont oszczędnościowych można znaleźć w każdym banku. Nie da się z góry określić, który produkt będzie lepszy. Wszystko bowiem zależy od preferencji klientów.

Konto oszczędnościowe- jego mocne i słabe strony

Główną przewagą konta oszczędnościowego nad lokatą bankową jest możliwość wypłaty środków bez obawy o utratę odsetek. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klient może swobodnie dysponować środkami, zwłaszcza w chwili niespodziewanych wydatków. Obecnie oprocentowanie kont oszczędnościowych może dorównać tym oferowanym przy lokatach, jednak z reguły obowiązuje ono przez jakiś czas lub po spełnieniu dodatkowych warunków.

Wadą tego rodzaju produktów jest często występująca konieczność założenia konta osobistego. Jeżeli ROR nie jest darmowy, będzie generował koszty, a tym samym zmniejszy zysk w postaci odsetek od zdeponowanych środków. W takim przypadku należy dokładnie przeliczyć opłaty, gdyż pozwoli nam to podjąć słuszną decyzję. Preferencyjne warunki dotyczą z reguły nowych klientów lub nowych środków i obowiązują przez określony czas.

Lokata- wady i zalety?

Lokata bankowa nie odznacza się taką elastycznością, jak konto oszczędnościowe. Zerwanie umowy przed terminem wiąże się z utratą naliczonych odsetek lub znacznym obniżeniem oprocentowania. Przeważnie ich oprocentowanie jest wyższe niż kont oszczędnościowych, co ma wynagradzać klientom zamrożenie środków. Niestety, obecnie oprocentowanie niewielu z nich przewyższa inflację. Jednak założenie depozytu i tak jest lepszym rozwiązaniem niż trzymanie oszczędności na zwykłym koncie osobistym. Tutaj podobnie, jak w przypadku kont oszczędnościowych najatrakcyjniejsze lokaty przeznaczone są dla nowych środków lub nowych klientów.

Co wybrać- lokata, a może konto oszczędnościowe?

Oba produkty mają mocne i słabe strony. Należy jednak podkreślić, iż są bardzo bezpiecznymi formami oszczędzania dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Spełniają także ten sam cel, czyli pomnażają oszczędności.

Konto oszczędnościowe jest przeznaczone dla osób, które chcą systematycznie oszczędzać. Będzie więc odpowiednim produktem, gdy nie mamy odłożonej już sporej kwoty. Dodatkowo jest lepszą opcją jeśli spodziewamy się większych wydatków i chcemy mieć swobodę wypłaty oszczędności w dowolnym momencie. Gdy planujemy więcej niż jedną wypłatę w miesiącu, warto rozeznać się z kosztami, jakie taka operacja będzie generowała. Z reguły bowiem banki nie pobierają prowizji za jedną wypłatę w miesiącu.

Lokata to opcja dla osób, które posiadają nadwyżkę finansową i są w stanie zdeponować ją na określony czas. Widmo utraty odsetek będzie skutecznie powstrzymywało deponentów przed zerwaniem umowy.

Przy dokonywaniu wyboru warto skorzystać z rankingu lokat Extralokaty.pl i kont oszczędnościowych. Dzięki niemu porównamy oferty różnych instytucji finansowych w jednym miejscu. Wystarczy kilka chwil, aby poznać najlepsze dostępne oferty.

Niezależnie od tego, na jaki produkt się zdecydujemy, pamiętajmy, że zawsze zyskujemy na odsetkach. Warto pomnażać oszczędności, zamiast trzymać je w przysłowiowej skarpecie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*