Konto oszczędnościowe- czy to dobre rozwiązanie

Współcześnie dysponujemy wieloma sposobami na pomnażanie oszczędności. Mogą być one bardziej ryzykowne lub nie wiązać się z możliwością utraty zgromadzonych środków. Do najbardziej popularnych należą nadal konta oszczędnościowe, charakteryzujące się pewnością odzyskania oszczędności nawet w przypadku upadłości banku.

Konto oszczędnościowe- co to takiego?

Najkrócej ujmując konto oszczędnościowe jest rodzajem oprocentowanego rachunku bankowego. W zamian za gromadzenie na nim środków, klient otrzymuje profity w postaci odsetek. Z reguły jedna operacja w ciągu miesiąca z takiego rachunku jest bezpłatna, za kolejne trzeba zapłacić i to znacznie więcej niż ze standardowego ROR. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest różne i może znacznie się różnić w poszczególnych instytucjach finansowych.

Zalety konta oszczędnościowego

Najważniejszą zaletą konta oszczędnościowego jest bezpieczeństwo zgromadzonych na nim oszczędności. W razie upadłości banku, klient i tak odzyska powierzony kapitał do wysokości równowartości 100 000 euro z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo taki sposób lokowania środków jest bardzo elastyczny, gdyż umożliwia wypłatę oszczędności w dowolnym momencie, bez utraty naliczonych już odsetek. Współcześnie oprocentowanie kont oszczędnościowych może być równie atrakcyjne, jak to dostępne na lokatach. Część banków udostępnia opcję automatycznego oszczędzania przy dokonywaniu płatności. Zaokrąglona suma po takiej operacji trafia na konto oszczędnościowe.

Wady kont oszczędnościowych

Podejmując decyzję o wyborze konta oszczędnościowego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tabelę opłat i prowizji. Może bowiem okazać się, iż każda wypłata lub przelew będą generowały dodatkowe koszty i to nie tak niskie, jak w zwykłych rachunkach osobistych. Czasami naliczanie maksymalnego oprocentowania związane jest ze spełnieniem dodatkowych warunków, jak na przykład założenie ROR w banku. Jeśli rachunek osobisty  jest darmowy, warto przemyśleć taką ofertę, w przeciwnym razie powinniśmy przeliczyć zyski i straty. Instytucje finansowe mogą uzależniać wysokość odsetek od braku wypłat w danym miesiącu i regularnych zasileń konta.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Oszczędzanie nie jest łatwe i z początku wymaga wiele wysiłku, jednak jego rezultaty motywują do dalszego gromadzenia środków. Nie warto trzymać pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku lub w przysłowiowej skarpecie. Im lepiej zainwestujemy nadwyżki finansowe, tym większy osiągniemy zysk. Dlatego tak ważne jest dokonanie właściwego wyboru.

 

Poszukiwaniom odpowiedniego produktu nie sprzyja ilość dostępnych obecnie kont oszczędnościowych. Banki konkurują między sobą o oszczędności swoich klientów. Wygodnym sposobem na zapoznanie się z najlepszymi wśród nich jest korzystanie z rankingu kont oszczędnościowych, gdzie w  jednym miejscu użytkownik może porównać wiele produktów różnych instytucji finansowych. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, a jednocześnie zwiększa szansę na maksymalizację zysków.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*