MdM i Rodzina na Swoim czyli co było przed IKM

Indywidualne Konta Mieszkaniowe nie są pierwszym programem mającym wspierać Polaków w zakupie nieruchomości. Przed nim była Rodzina na Swoim, a potem Mieszkanie dla Młodych (które jeszcze trwa). Projekt IKM trafi pod obrady w połowie tego roku, a jego ostateczny kształt poznamy niebawem. Przyjrzyjmy się więc poprzednikom.

Rodzina na Swoim

Rodzina na Swoim to program, który obejmował małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Polegał na dopłatach od państwa do comiesięcznych rat. Przy czym dopłaty te dokonywane były przez okres 96 miesięcy. Korzystający z programu mogli zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kredyt z dopłatami można było przeznaczyć na zakup już istniejącego lub będącego w budowie domu lub mieszkania, zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Jego przeznaczenie obejmowało także pokrycie kosztów budowy mieszkania w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego budowanego przez spółdzielnie mieszkaniową. Kolejną opcją stało się sfinansowanie wkładu budowlanego do spółdzielni. To także dofinansowanie do budowy domu jednorodzinnego, nadbudowy, przebudowy , rozbudowy lub adaptacji budynków.

Maksymalna kwota dopłat sięgała 50% wysokości odsetek. Program miał również ograniczenia co do wielkości mieszkań (do 75m2) oraz domów (do 140 m2). Powierzchnie lokali były bardzo istotne w kształtowaniu wysokości dofinansowania. Osoby zainteresowane musiały szukać nieruchomości, których cena 1 m2 nie przekraczała ustalanych co kwartał stawek.

W ciągu 8 lat trwania RnS udzielono prawie 200 tysięcy kredytów na łączną kwotę w wysokości ponad 35 mld zł. Kredyty udzielane były w latach 2007- 2013 a największą popularnością cieszyły się w latach 2009- 2012. Zatem niektórzy beneficjenci programu otrzymywać będą dopłaty przez jeszcze parę lat.

Mieszkanie dla Młodych

Program MdM pojawił się w 2014 roku i na początku nie cieszył się zbyt wielką popularnością. Dopiero po rozszerzeniu jego zakresu na rynek wtórny i wprowadzeniu licznych nowelizacji rozpoczęłą się wręcz ogromna jego popularność. Koniec MdM przewidziany jest na wrzesień 2018 roku. Ilość wniosków o dopłaty rośnie z każdym kolejnym rokiem. Od stycznia 2018 roku zostanie odblokowana ostatnia już pula środków.

Program Mieszkanie dla Młodych kierowany jest do osób do 35 roku życia. Przyszli beneficjenci nie mogli posiadać wcześniej nieruchomości. Kryterium wiekowe nie obowiązuje rodzin wielodzietnych (które mają trójkę i więcej dzieci). Dopłaty przyznawane są do zakupu lokali mieszczących się w limitach powierzchniowych oraz stawkach za metr kwadratowy. Ceny 1 m2 ustalane są co kwartał i publikowane na stronie BGK. Wysokość dofinansowania wynosi od 10% do 30%, a wpływ na nie ma ilość wychowywanych dzieci. Jeżeli w ciągu 5 lat od zaciągnięcia zobowiązania w rodzinie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko rodzice mogą liczyć na dodatkowe 5% wsparcia. O kredyty z MdM można ubiegać się tylko w instytucjach uczestniczących w programie. Zobowiązanie musi być zaciągnięte w złotówkach na co najmniej 15 lat. Wysokość wkładu własnego nie może przekroczyć 50%.

Jak IKM wypadnie na tle poprzedników? Przekonamy się niebawem. Powtórzenie sukcesu MdM nie będzie łatwe. Jednak Indywidualne Konto Mieszkaniowe będzie mógł założyć każdy. Wyróżnia się przez to na tle poprzedników. Brak limitów wiekowych i różnorodność możliwości przeznaczenia środków to niewątpliwy plus. Założenia programu są korzystne i myślę, że chętnych znajdzie się wielu. Słuszność mojej opinii zostanie zweryfikowana już wkrótce. Tymczasem czekamy na ustawę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*