Mieszkanie dla Młodych- kiedy ostatni nabór?

Pula środków przeznaczona na Mieszkanie dla Młodych 2017 oraz połowa z przyszłorocznych zniknęła do pierwszych dni kwietnia. Z roku na rok program cieszy się coraz większą popularnością. Na stronach internetowych można znaleźć nieprawdziwe informacje, jakoby MdM się zakończył. W rzeczywistości jeszcze w przyszłym roku osoby zainteresowane będą miały szansę na skorzystanie z dopłat. Do rozdysponowania pozostało jeszcze 381 mln zł, które zostaną odblokowane z początkiem roku 2018.

Według przewidywań ekspertów środki z programu wystarczą na pierwsze dwa tygodnie stycznia. Jak będzie rzeczywiście? Przekonamy się już niebawem. Jeżeli powtórzy MdM 2018 zainteresowanie z roku 2017, to prognozy mają szansę się potwierdzić. Dlatego tylko najszybsi skorzystają z ostatnich dopłat. Aby znaleźć się w gronie szczęśliwców powinniśmy załatwić wszelkie możliwe formalności jeszcze przed styczniem. Cenne wskazówki jak się przygotować do MdM 2018 uzyskamy na stronie https://mdmprogram.com/.

Od początku trwania programu podpisano ponad 97 tysięcy umów o kredyt z dopłatą, wysokość przyznanych środków wyniosła ponad 2,4 mld zł. Beneficjenci programu zakupili dzięki wsparciu 89 420 mieszkań i 4 292 domy jednorodzinne.

MdM 2018- jakie zmiany?

Warunki przyznawania MdM 2018 pozostają bez zmian w stosunku do lat poprzednich. Nadal o wysokości dopłat ma decydować ilość wychowywanych dzieci. Przy czym najniższą otrzymają osoby bezdzietne, a najwyższą rodzice co najmniej trójki pociech. Program przeznaczony jest dla osób młodych do 35 roku życia, brany pod uwagę jest rocznik a nie data urodzenia. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego ze współmałżonków. Granica wieku nie obowiązuje rodziców co najmniej trójki dzieci.

Skorzystanie z dopłaty możliwe jest tylko w sytuacji, gdy dana nieruchomość mieści się w limitach co do wielkości powierzchni użytkowej (75 m2 dla mieszkań i 100 m2 dla domów jednorodzinnych, a dla rodziców co najmniej trójki dzieci jest w każdym przypadku o 10 m2 większa) oraz gdy cena odtworzeniowa metra kwadratowego nie przekracza ustalanych co kwartał wysokości. Wskaźnik ten jest inny w zależności od lokalizacji miejscowości, w której położona jest nieruchomość. Inna jego wielkość obowiązuje na rynku pierwotnym i wtórnym, na którym nabywamy dom lub mieszkanie. Dopłata przyznawana jest tylko do kredytów hipotecznych w PLN, zawartych na okres co najmniej 15 lat i wysokości obejmującej przynajmniej 50% wartości nieruchomości.

MdM 2018- na jaką dopłatę można liczyć?

Wysokość dopłaty uzależniona jest od ilości wychowywanych dzieci i waha się od 10% do nawet 30%. Dodatkowo, gdy w ciągu 5 lat od podpisania umowy rodzicom co najmniej dwójki dzieci urodzi się lub przysposobią kolejnego potomka mogą liczyć na dodatkowe 5% zniżki. Dopłata udzielana jest na wniosek beneficjenta programu, po udokumentowaniu powiększenia rodziny i może być przeznaczona jedynie na spłatę kredytu hipotecznego. Wniosek należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od chwili narodzin lub przysposobienia dziecka.

Do obliczenia wysokości dopłaty wystarczy użyć specjalnego kalkulatora. Wypełniając po kolei wszystkie pola i postępując zgodnie ze wskazówkami, otrzymamy informację odnośnie środków, które uzyskamy. Kalkulator bierze pod uwagę wszystkie niezbędne parametry do obliczenia rzeczywistego dofinansowania. Takich wyliczeń można dokonać między innymi na stronie http://www.mieszkaniedm.pl/.

MdM 2018- ostatnia szansa na dopłatę

Program MdM zakończy się w przyszłym roku. Przez lata swego istnienia pomógł wielu młodym Polakom w nabyciu ich pierwszej nieruchomości. W niektórych przypadkach dopłaty determinowały podjęcie decyzji o kupnie mieszkania. Jeżeli myślisz o skorzystaniu z MdM 2018 powinieneś dobrze się przygotować. Najprawdopodobniej tylko najszybsi zdołają skorzystać z ostatniej szansy na dofinansowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*