Mieszkanie Plus obok IKM ma wesprzeć polskie budownictwo

Wspieranie budownictwa mieszkalnego w naszym kraju jest bardzo istotne, o czym nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Co prawda deweloperzy budują na potęgę, jednak to i tak nie jest w stanie zaspokoić potrzeb Polaków. Jak już pisałem rząd dostrzegł potrzebę zmian w tym temacie. Oficjalnie podawane statystyki mówią o braku prawie 3 mln mieszkań. Według danych nasze mieszkania jak na standardy europejskie są przeludnione. Pomoc mają przynieść nowe projekty, a mianowicie Indywidualne Konta Mieszkaniowe oraz program Mieszkanie Plus. O IKM już trochę się rozpisałem, więc sprawdźmy co jeszcze przewiduje Mieszkanie+.

Podstawowe założenia programu Mieszkanie Plus

Celem programu Mieszkanie Plus jest poprawienie sytuacji mieszkaniowej Polaków. Jego główne założenia to budowa przystępnych cenowo lokali z opcją dojścia do własności. Koszt najmu 1 m2 ma mieścić się w granicach 10- 20 zł. Dla zainteresowanych zostaniem właścicielem lokum po 25- 30 latach, comiesięczna wysokość czynszu będzie wyższa o 20%, czyli odpowiednio od 12 do 24 zł za 1m2. Mieszkanie Plus adresowane jest przede wszystkim dla osób średniozamożnych. Ich sytuacja życiowa nie pozwala bowiem na zakup własnego „M”.Według danych aż 40% społeczeństwa jest w takiej sytuacji. Stanowi to poważny problem społeczny.

Tanie budownictwo w Mieszkaniu Plus

Mieszkanie Plus ma opierać się na tanim budownictwie. Wykorzystanie prefabrykatów oraz stawianie nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa obniży koszty budowy. Poza tym sama skala działania programu i ilość zamówień powinna znacznie zmniejszyć ceny poszczególnych elementów. Prefabrykaty zapewnią szybkość budowy niezależną od warunków pogodowych. Elementy robione są na zamówienie, przywożone na grunty budowlane i składane niczym domek z klocków. Przy czym niezwykle istotna jest tutaj precyzja i jakość wykonania. Każde przesunięcie może znacznie obniżyć walory estetyczne i użytkowe.

Według założeń budynki mają wykorzystywać odnawialne źródła energii, dzięki czemu znacząco zmniejszą się koszty ich eksploatacji. Brak parkingów podziemnych oraz wind jest wyrzeczeniem, które pomoże w osiągnięciu założonych celów. Prawdopodobnie będą to mieszkania z mniejszą ilością okien, bez części balkonów. Przeciętna ich wielkość ma wynosić 40-50 m2. Koszt budowy 1 m2 powinien mieścić się w kwocie 2,5-3 tysięcy złotych. Umożliwienie osiągnięcia takiego wyniku ma budowa na gruntach Skarbu Państwa, dzięki czemu już w początkowym etapie koszty budowy znacznie się zmniejszą. Niektórzy twierdzą, iż są to zbyt ciasne ramy, których spełnienie będzie trudne lub wręcz nieosiągalne.

Kolejne miasta w programie Mieszkanie Plus

Na chwilę obecną prawie 70 miast i gmin podpisało listy intencyjne. Liczba uczestników programu szybko się powiększa. Program Mieszkanie Plus swym zasięgiem ma objąć nie tylko duże aglomeracje, lecz także małe miejscowości. Jako pierwsza budowę rozpoczęła Biała Podlaska. Mają tam powstać trzy bloki. Prace nadal trwają. W chwili obecnej rozpoczyna się już budowa pierwszych pięter budynków. Wiele osób z niecierpliwością wyczekuje rozpoczęcia prac w kolejnych miejscowościach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*