Nowy program mieszkaniowy pomóc ma osobom, którzy nie posiadają zdolności kredytowej i nie stać ich na wynajem mieszkania na zasadach rynkowych. Najważniejszym elementem programu jest właśnie budowa tanich mieszkań na wynajem.
Stanie się to możliwe dzięki udostępnieniu pod ich powstawanie państwowych i samorządowych gruntów. To ma sprawić, że cena za wynajem metra kwadratowego ma wahać się w granicach od 10 do 20 zł. Gdy beneficjent zdecyduje się nabyć wynajmowane mieszkanie na własność, wysokość czynszu wzrośnie do 12-24 zł. Po ok. 25-30 latach regulowania dopłaty do czynszu mieszkanie staje się własnością najemcy. Podwyższenie czynszu podlega zwrotowi, gdy beneficjent zrezygnuje z nabycia wynajmowanego mieszkania.
Obecnie w budowie jest ponad 1 200 mieszkań. Powstają one w ramach programów pilotażowych. Łącznie z kolei zawarto 26 umów na budowę ponad 8,6 tys. lokali w 25 gminach. Do podpisania listu intencyjnego szykują się już kolejne miejscowości.
Rekrutacja do programu w ramach programów pilotażowych będzie prowadzona w różny sposób. Pierwsze nabory najemców ruszyły już w Białej Podlaskiej i
W Siedleminie w gminie Jarocin. Powstanie tam odpowiednio 186 i 96 mieszkań. Zainteresowanie na pewno będzie bardzo duże. Inwestycje te mają zostać zakończone w pierwszym kwartale 2018 r., a w kolejnych miesiącach wedle zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zostaną oddane lokale w Gdyni, Wałbrzychu i Jarocinie. Uruchomienie dalszych naborów planowane jest na III kwartał 2017 r.
Weryfikację wniosków przeprowadzać będzie tzw. operator mieszkaniowy, który w drodze przetargu uzyskał prawo do nieruchomości.
Informację o starcie zapisów w danych lokalizacjach publikowana będzie na stronie Krajowego Zasobu Nieruchomości. Ustawa o nim dalej jednak nie została uchwalona. Dlatego, najlepszym źródłem pozyskiwania wiadomości o zawieraniu kolejnych porozumień między BGK Nieruchomości a kolejnymi miastami będzie specjalistyczny serwis http://mieszkanieplus.org.pl/, który w sposób kompleksowy informuje o wszystkich filarach programu. Ponadto, poza lokalizacjami mieszkań, powstających w ramach M+, poznamy szczegółowo warunki przystąpienia do programu.
Warto to zrobić jak najszybciej, bo zainteresowanie tanim najmem znacznie przerośnie ruch wokół programu Mieszkanie dla Młodych. W końcu adresatami nowego programu mieszkaniowego może być aż 40% Polaków bez zdolności kredytowej, o których, przedstawiając założenia Mieszkania Plus, mówili przedstawiciele rządu.