Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty

Lokaty są nadal jednymi z najpopularniejszych produktów bankowych, które służą oszczędzaniu i pomnażaniu kapitału. Deponent lokując środki w banku nie ryzykuje ich utraty, co zdecydowanie przyciąga klientów. Lokata jest rodzajem pożyczki, jakiej klienci użyczają instytucji finansowej. W zamian za to otrzymują profity w postaci odsetek. Odpowiednio dobrana lokata maksymalizuje zysk osoby lokującej środki. Jak wszędzie w ofertach depozytów można znaleźć różne haczyki, a ich szybkie rozpoznanie pozwala uniknąć niewłaściwego wyboru. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady przy wyborze lokaty.

Oprocentowanie lokaty

Dla większości osób najważniejszym parametrem będzie oprocentowanie. Im wyższe, tym więcej powinniśmy zyskać na depozycie. Niestety nie jest to do końca prawda, gdyż bank może postawić dodatkowe warunki, które będą generowały koszty. Dlatego zawsze warto przyjrzeć się dokładnie wymogom zakładania lokat. Może okazać się, iż najlepsze warunki dotyczą nowych klientów lub nowych środków.

Kapitalizacja

Kapitalizacja polega na dopisywaniu uzyskanych odsetek do pierwotnej kwoty kapitału. Dzięki temu odsetki naliczane są od coraz większej kwoty. W zależności od lokaty profity mogą być kapitalizowane lub wpłacane bezpośrednio na konto osobiste deponenta. Teoretycznie więc, im częstsza kapitalizacja, tym wyższe powinny być zyski. Należy jednak pamiętać, iż każde naliczenie odsetek powoduje jednocześnie potrącenie 19% podatku od zysków kapitałowych, co pomniejsza zyski klientów.

Produkty dodatkowe

Częstym wymogiem uzyskania maksymalnego zysku jest konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Przeważnie niezbędne jest założenie konta w banku i dokonywanie na nie odpowiednich wpływów. Jeżeli rachunek jest darmowy, warto skorzystać z oferty, w przeciwnym wypadku należy dokładnie przeliczyć zysk z lokaty i wydatki związane z kontem osobistym.

Zerwanie lokaty

Wypłata środków przed terminem może powodować różne skutki. Najczęściej spotykanym jest utrata całości naliczonych odsetek lub zmniejszenie oprocentowania praktycznie do zera. Jednak istnieją produkty, które pozwalają na zachowanie profitów za pełen okres ich naliczania.

Progi wpłaty

Z reguły lokaty posiadają progi minimalnych i maksymalnych wpłat. W zależności od rodzaju produktu, mogą się one znacząco różnić. Te najlepiej oprocentowane narzucają przeważnie wysokość maksymalnych wpłat. Z kolei przeznaczone dla dobrze sytuowanych klientów, narzucają minimalne wpłaty, które uprawniają do skorzystania z nich.

 

Długość trwania lokaty

Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się na jak długo jesteśmy w stanie zamrozić środki. Zbyt długi okres trwania depozytu może zmusić klientów do zerwania lokaty przed terminem, a to z kolei prowadzi do utraty uzyskanych profitów.

Sposób zakładania lokaty

Ostatnią kwestią, choć bardzo istotną jest sposób zakładania lokaty. Dla jednych istotne mogą być tradycyjne kanały dostępu. Natomiast osoby ceniące nowoczesne rozwiązania będą wolały skorzystać z elektronicznych kanałów dostępu.

 

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj lokaty się zdecydujemy, warto skorzystać z depozytu, gdy posiadamy nadwyżki finansowe. Oprocentowanie daje profity, z których będziemy mogli skorzystać w przyszłości. Dodatkowo gwarancja zwrotu środków daje poczucie bezpieczeństwa deponentom.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*